Islam’da nazar varmi?

Yahudiler üzerinden pagan Mısırlılara kadar uzanan ve Islama Peygamberimizin vefatından 200 yıl sonra girip dünyanın dort bir yanindaki
Muslumanlara dagilan bir tarihcesi vardi. Benzer inanislara eski Yunanlilar ve ve uzakdogu dinlerindede rastlanmmaktadir.

Horus'un Gozu

Eski Mısır'da koruma, sağlık ve restorasyonu temsil eden sembol. Mısır efsanesine göre Horus, Seth ile bir mücadelede sol gözünü kaybetti. Göz, Hathor tarafından sihirli bir şekilde restore edildi ve bu restorasyon, bütünleşme ve iyileşme sürecini sembolize etmeye geldi.

Providence'ın Gözü

Providence'ın Gözü (veya Tanrı'nın Her Şeyi Gören Gözü) bir gözü tasvir eden bir semboldür, genellikle bir üçgen içine alınır ve ışık veya görkem ışınları ile çevrilidir, Tanrı'nın gözünün insanlığı izlediği ilahi takdiri temsil etmesi amaçlanır.

Hamsa

Kuzey Afrika ve Orta Doğu'da popüler olan ve üç büyük din tarafından mücevher ve duvar asmalarında yaygın olarak kullanılan avuç şeklinde bir muskadır.

HADIS

AYET

Ebu Hureyre anlatıyor:
Peygamber (s.a.v.) “Nazarın tesiri bir gerçektir” buyurdu. Ve dövmeyi yasakladı.
(Sahih-i Buhari 5740)

                                                          *****

Ümmü Seleme bildirdi:
Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem evinde yüzünün rengi solmuş bir hizmetçi kız gördü. Peygamber (s.a.v.): “Ona nazar değdiği için koruyucu kıraatlerle muamele edin” buyurdu.
(Sahih el-Buhari 5739)

                                                           *****

Abdullah ibn Sarjis bildirdi:
Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) yolculuk sırasında şöyle derdi: “Allah’ım, sen yolculukta arkadaşsın ve ailenin koruyucususun. Allah’ım, yolculuğumuzda bize eşlik et ve ailelerimize sahip çık. Yolculuğun zorluğundan, üzüntü içinde dönmekten, kazanç üstüne kayıptan, mazlumların duasından, ailemize ve malımıza kötü bakışlardan sana sığınırım .”
Sünen el-Tirmizi 3439

Kalem -51
Musrikler, zikri işittikleri zaman, kin ve düşmanlıklarından dolayı (güçleri olsa) bakışlarıyla seni vururlar ve: “Şüphesiz o bir delidir” derler.

Not: Dikkat cekilen nokta zarar vermeyi istemelerine ragmen zarar verememeleridir. 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

en_USEnglish